Pășunile CIOATE ȘI VITOAȘ au redevenit proprietatea exclusivă a Comunei Bicaz-Chei

După succesul procesului cu limitele de județ și revenirea zonei Cheilor Bicazului în patrimonial Comunei Bicaz-Chei și a Județului Neamț,pășunile CIOATE și VITOAȘ au fost câștigate după un proces anevoios de 8 ani cu Composesoratul Gheorgheni.
Prin DECIZIA din data de 09.04.2024 a Tribunalului Harghita unde a fost admis apelul Comunei Bicaz-Chei,s-a constatat nulitatea absolută parțială a titlului de proprietate al Composesoratului Gheorgheni pentru suprafața de 239,9575 ha pășune și s-a dispus radierea dreptului de proprietate al Composesoratului Gheorgheni din cartea funciară.HOTĂRÂREA ESTE DEFINITIVĂ!
Având în vedere că terenul de pășune a fost revendicate de Composesoratul Gheorgheni ,cu solicitarea de predare,existând suprapunere de teren între terenul de pășune comunală al Comunei Bicaz-Chei și cel din titlul de proprietate al Composesoratului Gheorgheni,s-a formulat acțiunea de anulare a titlului de proprietate ,în vederea apărării intereselor și bunurilor Comunei Bicaz-Chei,soluția fiind FAVORABILĂ.
Menționăm faptul că în acest proces Comuna Bicaz-Chei a fost reprezentată de către doamna Avocat Adomniței Oana

Documente

Ultima actualizare: 21:05 | 10.05.2024